Dlaczego drewno jest tak popularne we współczesnych projektach wnętrz
Drewno jest jak wino: z wiekiem szlachetnieje, nabiera oryginalnych kolorów jednocześnie nie tracąc swojego naturalnego piękna. Mimo zmieniającego się świata, charakterów wnętrz i wzornictwa w architekturze, niezależnie od przyjętego stylu, drewno wciąż jest na topie, a projektanci wprost prześcigają się w pomysłach łączenia go z innymi materiałami nadając wnętrzom bardzo oryginalnego charakteru.
Świderski Centrum Stolarstwa, to firma rodzinna z wieloletnimi tradycjami, która już od prawie 30 lat dostarcza swoje produkty na terenie całej Europy.
Dlaczego warto używać drewna do aranżacji wnętrz?
Od wieków drewno jest używane do budowania domów i tworzenia produktów, które się w nich znajdują – od elewacji, tradycyjnych drewnianych podłóg, wyrobów stolarki budowlanej (okna, okiennice, patio, ogrody zimowe, drzwi, schody) – po wysokiej jakości meble i elementy dekoracyjne wnętrz. To klasyczny i ponadczasowy wybór materiału. Żaden materiał nie jest tak wszechstronny i elastyczny jak drewno, dzięki czemu projektowanie wnętrz z elementami drewna jest idealnym sposobem na osiągnięcie każdego rodzaju wystroju domu – od rustykalnego i historycznego po nowoczesny i współczesny. Jest coś magicznego w organicznym cieple, jakie drewno wnosi do wnętrza.
Poza różnorodnością zastosowań drewno ma jedyne w swoim rodzaju, fascynujące właściwości:
- Drewno jest mocne i trwałe
To główna zaleta tego materiału, co czyni je ulubieńcem wielu projektantów. W dłuższej perspektywie oszczędza czas, wysiłek i pieniądze, które w przeciwnym razie byłyby związane z częstymi remontami, naprawami lub zmianą aranżacji wnętrza. Odpowiednio pielęgnowane drewno może służyć przez wiele lat, a dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym, jego konserwacja jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Poza tym niektórym wnętrzom proces starzenie się drewna nie odejmuje, a wręcz dodaje wartości na odbiorze estetycznym.
- Drewno jest materiałem niezwykle „plastycznym”
Jest nie tylko estetyczne, ale można je również zaprojektować i wykorzystać na różne sposoby, aby nadać przestrzeni wyjątkowy urok. Jako materiał do wielu zastosowań i o wyjątkowej sprężystości, drewno jest wyborem #1 dla wielu współczesnych projektantów. Używane we właściwy sposób może przekształcić przestrzeń w prawdziwe dzieło sztuki.
Drewniane powierzchnie można z łatwością pomalować odważnymi kolorami, aby rozjaśnić wnętrze, lub przeszlifować, aby później odzyskać oryginalne, neutralne odcienie.
Drewno modyfikowane termicznie ma też samo w sobie bogatą tonację, dzięki czemu stanowi alternatywę dla drewna egzotycznego.
- Jest materiałem naturalnym, ekologicznym i jest znacznie mniej szkodliwe niż większość innych materiałów lub elementów dekoracyjnych. Obróbka drewna powoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
- Każdy gatunek drewna ma też swój odrębny styl, niepowtarzalny wygląd i właściwości dotyczące jego twardości, wytrzymałości, elastyczności, odporności na insekty, koloru czy struktury słojów, stąd też produkty wykonane z drewna nadają budynkom i wnętrzom oryginalnego charakteru.
W naszej produkcji najczęściej stosujemy sosnę, meranti, dąb, modrzew i sapeli, choć realizowaliśmy również zamówienia z klonu, jesionu, czy orzecha.
- Drewno w stolarce budowlanej ma również znakomite właściwości izolacyjne.
Zastosowanie go w domu zapewni przyjemne chłodzenie latem lub zatrzymanie ciepła zimą. Pomoże też pochłaniać nadmierny hałas, dzięki czemu Twój dom będzie lepszym miejscem dla dobrego samopoczucia psychicznego.
Pomimo tego, że tworzywa sztuczne są materiałem powszechnie dostępnym, tanim i łatwym w utrzymaniu, to jednak drewno pozostaje modnym i coraz bardziej pożądanym materiałem stylistycznym. Wzbogaca wnętrze i cieszy oko, dodając mu oryginalnego charakteru bez względu na to, czy ma być ono nowoczesne, stylizowane, skandynawskie, czy bardziej boho, industrialne, loftowe czy klasyczne. Wykorzystywanie drewna w nowoczesnym designie ma też znaczenie ze względu na coraz bardziej powszechny trend zrównoważonego rozwoju, w którym zyskuje na znaczeniu w architekturze i aranżacji wnętrz styl biofilny1.
Uwzględnienie zasad projektowania biofilnego
Projektanci wnętrz i architekci od dawna pasjonują się pracą z materiałami drewnianymi. Ponieważ zrównoważony rozwój zyskuje na znaczeniu, architekci próbują włączyć zasady projektowania biofilnego do architektury i projektowania wnętrz. Dodanie roślin i drewnianych akcentów, to jeden z najłatwiejszych sposobów na wprowadzenie natury do przestrzeni życiowej.
Jednak współczesne wzornictwo faworyzuje wykorzystanie drewna również z innych powodów. Stale zmieniające się trendy sprawiają, że pracodawcy coraz częściej wybierają drewno w otwartych przestrzeniach biurowych, ponieważ badania wykazały, że podobnie jak rośliny w pomieszczeniach mogą pomóc złagodzić stres, użycie powierzchni z naturalnego drewna może również poprawić zdrowie fizjologiczne, wprowadzając poczucie spokoju, poprawiając tym samym komfort i jakość wykonywanej pracy.
- Nazwa stylu pochodzi od greckiego słowa „bios” (życie) oraz „philia” (miłość), o oznacza miłość do życia i natury. ↩︎